Skarpetka dla wcześniaka

17 listopada w Szpitalu obchodziliśmy po raz pierwszy Światowy Dzień Wcześniaka.

W naszej placówce rocznie rodzi się około osiemdziesięciu wcześniaków, czyli maluchów, które przyszły na świat przed 37 tygodniem ciąży, często z bardzo niską masą urodzeniową. Wcześniaki wymagają szczególnej troski, bo nie są - tak jak dzieci urodzone o czasie - gotowe, by samodzielnie funkcjonować poza organizmem mamy. Szczególnym niebezpieczeństwem jest dla nich niedojrzałość narządów, w tym przede wszystkim układu oddechowego. Potrzebna jest im więc kompleksowa opieka medyczna, obejmująca między innymi ochronę przed zakażeniami oraz stymulację rozwoju i rehabilitację.

Oddział Neonatologii jest wyposażony w sprzęt niezbędny do postępowania z dziećmi w stanie zagrożenia życia. Jesienią dodatkowo wzbogacił się o nowe zakupy. To nowoczesne lampy łóżeczkowe do fototerapii i aparat do wspomagania oddechu CPAP.

Symbole Dnia Wcześniaka to kolor fioletowy i sznury niemowlęcych skarpetek, z których co dziesiąta jest maleńka, bo szacuje się, że na świecie 10% dzieci rodzi się jako wcześniaki. W Polsce, w tym również we Włocławku, ten współczynnik wynosi ok. 6%.

O wcześniakach mówi dr Maria Gerwatowska, kierownik Oddziału Neonatologii:

wczesniak2 199x300

wczesniak3 300x199wczesniak4 300x173