Jedyny taki stół

Od końca listopada włocławscy ortopedzi pracują na nowym stole operacyjnym. Nie ma go żaden inny szpital w Polsce! Konstrukcja zaprojektowana przez jednego z najbardziej znanych amerykańskich ortopedów, dra Joela Mattę, ułatwi pracę lekarzom, a pacjentom umożliwi zdecydowanie szybszy powrót do sprawności.

Stół zaopatrzony jest w specjalną przystawkę ortopedyczną, która daje łatwiejszy dostęp do, między innymi, stawów biodrowych i barkowych. Dzięki innowacyjnym mocowaniom lekarze mogą teraz w skomplikowanych zabiegach ortopedycznych poruszać operowaną kończyną nawet w promieniu 360 stopni. Częścią zestawu jest także ruchomy hak, z pomocą którego ortopedzi wynoszą fragment kości udowej kilkanaście centymetrów ponad ranę.

„To pozwala nam na zminimalizowanie cięcia do ok. 8, 10 cm, pole operacyjne jest więc bardzo małe, a to zmniejsza ryzyko powikłań infekcyjnych i daje pacjentowi większy komfort po zabiegu.” - wyjaśnia kierownik Oddziału Ortopedii i Traumatologii WSS we Włocławku, dr n. med. Jacek Świątkiewicz.

Nowatorskie rozwiązania technologiczne umożliwiają przeprowadzanie operacji takich jak endoprotezoplastyka stawów biodrowych metodą mikroinwazyjnego dojścia. W efekcie lekarze operują bez uszkadzania mięśni.

"Nie ma przecięcia ani jednego mięśnia, a to oznacza, że eliminujemy długotrwały proces zrostu. Jeden mięsień zrasta się zazwyczaj około sześciu tygodni. Tu rehabilitacja nastąpi znacznie szybciej." - mówi dr Świątkiewicz.

Do włocławskiej lecznicy sprzęt trafił w ramach doposażania jednostki przez władze regionu.

stół foto1 300x200 Stół foto2 300x200