Włocławski szpital otrzyma prawie 48 milionów złotych na zakup zaawansowanego sprzętu do diagnostyki i leczenia nowotworów.
Listę projektów, które będą objęte dofinansowaniem ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) opublikowało Ministerstwo Zdrowia. Spośród 259 wniosków o objęcie przedsięwzięcia wsparciem złożonych w konkursie, po ocenie formalno-horyzontalnej i merytorycznej pozytywnie ocenionych zostało 198 wniosków. Do objęcia wsparciem rekomendowane są 102 przedsięwzięcia. Na poziomie SOLO I na wysokiej, 14. pozycji znajduje się projekt „Podniesienie jakości usług zdrowotnych oraz zwiększenie dostępu do usług medycznych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki we Włocławku – zakup sprzętu medycznego dla potrzeb udzielania świadczeń onkologicznych”. Dzięki temu na konto włocławskiego szpitala wpłynie dokładnie 47.790.083,46 złotych.
Laparoskopia, chirurgia robotyczna, wczesna diagnostyka – to kierunki, które kształtują współczesne leczenie raka. A teraz, dzięki środkom z KPO, możliwe będzie wprowadzenie do szpitala najnowszej generacji technologii chirurgicznych i diagnostycznych.
Największą zmianą będzie robot operacyjny do zabiegów w chirurgii, urologii i ginekologii – precyzyjna maszyna, która nie zastąpi chirurga, ale pozwoli mu działać dokładniej niż kiedykolwiek wcześniej. Wprowadzony zostanie również nowoczesny system obrazowania do operacji onkologicznych, który pokaże chirurgowi granice nowotworu w czasie rzeczywistym. To narzędzia, które w rękach specjalistów stają się potężną bronią w walce z rakiem.
Druga strona tej historii to pacjenci – osoby, które usłyszały diagnozę i muszą zmierzyć się z trudnym procesem leczenia. Dla nich każda nowa technologia to nie tylko medyczna innowacja, ale konkretna różnica: mniej bólu po operacji, krótszy pobyt w szpitalu, większa szansa na skuteczne wyleczenie.
Szpital rozpocznie procedury zakupowe już w marcu tego roku, a zakończenie realizacji inwestycji planowane jest na połowę 2026 roku.