Wakacje sprzyjają aktywności – rower, hulajnoga, rolki, deskorolka... wszystko, co wprawia nas w ruch, to nie tylko forma rekreacji, ale i sposób na zdrowie. Jednak bezpieczna mobilność to coś więcej niż umiejętność utrzymania równowagi. To także odpowiedzialność.
Ruch to zdrowie – ale tylko wtedy, gdy towarzyszy mu rozwaga
Letnie dni zachęcają do przesiadki z samochodu na rower czy hulajnogę. Coraz więcej osób wybiera takie środki transportu – zwłaszcza w miastach i miejscowościach turystycznych. Warto jednak pamiętać, że każdy z nich – choć niesie radość i swobodę – wiąże się też z zagrożeniami.
– Do najczęstszych wakacyjnych urazów należą złamania kończyn, stłuczenia, skręcenia stawów oraz urazy głowy – mówi lek. Bartosz Nowakowski, ortopeda z naszego szpitala. – Zdecydowana większość z nich to wynik jazdy bez kasku, brawury lub nieprzestrzegania zasad ruchu drogowego. Tych zdarzeń dałoby się uniknąć przy odrobinie przewidywalności – dodaje.
Kask to nie wstyd, a odpowiedzialność
Nie tylko dzieci powinny zakładać kask. Uderzenie głową o beton przy upadku może mieć tragiczne skutki – nawet przy niewielkiej prędkości. Kask chroni przed wstrząśnieniem mózgu, pęknięciem czaszki i poważnymi obrażeniami neurologicznymi. A jeśli Twoje dziecko nie chce go nosić – daj dobry przykład.
Pamiętajmy też o:
– odblaskach i kamizelkach – zwłaszcza po zmroku
– sygnalizowaniu skrętów i zatrzymań
– zasadzie ograniczonego zaufania wobec kierowców i pieszych
– sprawnym sprzęcie – hamulce, światła i dzwonek to absolutna podstawa
– odpowiednim ubraniu i obuwiu – klapki i słuchawki to prosta droga do wypadku
Hulajnoga to nie zabawka
Coraz popularniejsze hulajnogi elektryczne dają pozorną wygodę – ale bywają zdradliwe. Zbyt duża prędkość, nagłe hamowanie, jazda po chodniku lub w tłumie – wszystko to zwiększa ryzyko upadku i kolizji. Dodatkowe ryzyko stwarzają osoby jadące we dwie osoby na jednej hulajnodze – co jest nie tylko nielegalne, ale i wyjątkowo niebezpieczne.
Warto znać przepisy:
– hulajnogą można poruszać się drogą rowerową lub jezdnią (jeśli brak DDR i ograniczenie do 30 km/h)
– chodnik to ostateczność – i tylko przy zachowaniu pierwszeństwa pieszych
– dzieci poniżej 10. roku życia nie mogą korzystać z elektrycznych hulajnóg na drodze publicznej
Wypoczywasz z dzieckiem? Zadbaj o naukę i przykład
Zanim ruszycie na wspólną wycieczkę rowerową – zróbcie krótki przegląd sprzętu. Sprawdźcie hamulce, opony, łańcuch, oświetlenie. Ustalcie trasę dostosowaną do wieku i możliwości najmłodszych. Unikajcie ruchliwych dróg, ostrych zjazdów i terenów bez pobocza. Warto też ustalić zasady: kto prowadzi grupę, gdzie się zatrzymujecie, jak sygnalizować potrzebę odpoczynku.
Przed wyruszeniem w trasę – sprawdź i zaplanuj:
- Czy sprzęt (rower, hulajnoga) jest sprawny technicznie
- Czy masz kask, odblaski i oświetlenie
- Czy znasz trasę – i czy nie prowadzi przez ruchliwe drogi
- Czy znasz podstawowe przepisy i zasady poruszania się po drogach
Mobilność to wolność – ale i odpowiedzialność
Letni ruch to doskonały sposób na zdrowie i aktywny wypoczynek. Niech będzie przyjemny i bezpieczny – dzięki świadomości, przygotowaniu i rozwadze.